FÅ 20% - MIX & MATCH
Köp två eller flera produkter. Se alla erbjudanden.
20% PÅ SKÖNHET
Köp två eller flera produkter, från bl.a. solskydd
20% PÅ DAM KLÄDER
Vid köp av två eller flera produkter
Storlek: 100 ml

Mizensir

Tonic Water 100ml EDP Spray

2.499 SEK
Fri frakt på ordrar över SEK 749 SEK. för Goodie-medlemmar. Läs mer
Leverans 2-4 arbetsdagar. Läs mer
30 dagars returrätt Läs mer
Bakom oss råder tystnad, där sanden sträcker sig så långt ögat kan se. Bakom oss når havet horisonten där vattnets blå färg smälter samman med himlens färg, värmd av en gyllene sol. Plötsligt vaknar livet till liv: en frisk bris smeker ansiktet, medan det mjuka ljudet av vågorna hörs på långt håll. Tonic Water uttrycker mästerparfymören Alberto Morillas djupa kärlek till havet genom en hyperrealistisk men ändå oneirisk komposition.

Den akvatiska livfullheten hos calone, som framkallar den subtila känslan av vatten på huden, förstärks här av kardemumma och sichuanpeppar. Den marina aspekten livas upp av cachalox och cetalox, som ger accenter av ambergris, subtilt mineralisk. Havet uttrycker sedan sin kraft och sitt djup genom ackordet av papyrusträ och rökelse, nyanserat med en sensuell touch av vanilj.

PARFYMÖRENS ANTECKNING:
"Jag har alltid älskat havet och den energigivande friskhet det ger. Med den här doften ville jag översätta de känslor som flödar från det genom en kraftfull doftkomposition. För mig har Tonic Water varit en stylingövning kring temat havet, dess kraft och de många olika fasetter som vågorna ger upphov till. Samtidigt ville jag ge huden havets ihållande livskraft, som i upplevelsen av en ändlös simtur. " Alberto Morillas

OM MIZENSIR:
Mizensir, grundat i Genève av den prisbelönta mästerparfymören Alberto Morillas, är ett lyxigt parfymhus där varje doft är ett bevis på hans extraordinära minnen, resor och möten. I centrum för varumärket är dofterna djupt inspirerade av hans ikoniska trädgårdhans Madeleine de Proustoch erbjuder en raffinerad och sofistikerad olfaktiv upplevelse som exemplifierar de högsta standarderna inom parfymkonst.
Tonic Water 100ml EDP Spray
Mizensir
Tonic Water 100ml EDP Spray
2.499 SEK
Öppet köp i 30 dagar​
Loading... >