Denna Cleasing Cream är en skonsam rengöring som passar känslig, torr och känslig Hud. Det är också bra för dig med rosacea och psoriasis. Den är gjord av vårdande och milda ingredienser som rengör huden utan att torka ut. Den kan användas som både ögonmakeup och makeupborttagare.
Vad får du med Cleansing Cream?
Denna Cream är en skonsam rengöringskräm som rengör huden på djupet utan att torka ut den. Den innehåller vårdande ingredienser som sheasmör, canolaolja och vitamin E.
Hur ska produkten användas?
Du kan antingen pumpa 1-2 pumpar på en bomullsrondell och försiktigt ta bort smink utan att gnugga tills all Makeup och smuts är borta. Genom att rengöra på detta sätt skyddar du din Hud om den är mycket torr och känslig. Vi rekommenderar att du upprepar detta så att du rengör Hud två gånger.
Du kan också välja att använda denna rengöring i kombination med vatten. Om du gör detta rekommenderar vi att du tar ut 1–2 pumpningar för hand och fördelar och masserar in krämen i Hud Ta sedan en fuktig tvättlapp och ta bort rengöring, Makeup och smuts. Vi rekommenderar att du upprepar detta så att du rengör Hud två gånger.
Ett litet tips
Vi rekommenderar att du använder en fuktig tvättlapp för att ta bort rengöringen för att undvika överdrivet vattenspill.
Fördelar
- Avlägsnar Makeup samtidigt som den innehåller aloe vera-extrakt och andra fuktkrämer för att minska Hud efter användning- Innehåller sheasmör som hjälper till att bevara fukt och elasticitet i huden
Viktiga ingredienser
-Aloe vera-extrakt
-Sheasmör
-E-vitamin
Du kommer att älska att veta att...
Denna produkt är vegansk.
54% av ingredienserna är ekologiskt odlade
INCI
ALOE BARBADENSIS BLADEXTRAKT* (ALOE VERA-EXTRAKT), AQUA, DICAPRYLYL-KARBONAT, GLYCERIN**, BUTYROSPERMUM PARKIISMÖR* (SHEASMÖR), POLYGLYCERYL-6-KAPRYLAT/KAPRAT, POLYGLYCERYL-4 LAURAT/SEBAKAT, GLYCERYLSTEARATCITRAT, BRASSICA CAMPESTRISFRÖOLJA* (RAPSOLJA), BRASSICA NAPUSFRÖOLJA* (RAPSOLJA), KÄRL ALKOHOL, PROPANEDIOL, DIUM PCA, NATRIUMSTEAROYLGLUTAMAT, ÄDELLEVULINAT, CHONDRUS CRISPUSPULVER (ALGEAPULVER), XANTHAN GUM, TOKOHEROL, LYCIN SOJAOLJA, CITRIC ACID, POTASSIUMSORBAT
* Ingredienser som odlas ekologiskt.
** Tillverkad av ekologiska ingredienser.
99 % av den totala produkten är av naturligt ursprung.
54% av ingredienserna är ekologiskt odlade.
COSMOS ORGANIC-certifierad av Ecocert Greenlife enligt COSMOS-standarden.
Leveranstid: 2-4 arbetsdagar. Goodie medlemmar får fri frakt på ordrar över SEK 749 SEK. Frakten för icke Goodie medlemmar är från 49 SEK.
Vid köp i vår webbshop, kan man returnera en vara genom att skicka den i retur med posten inom 30 dagar, efter att man har mottagit varan. 59 kr för normalpaket skickade med medföljande returetikett. Magasin debiterar härmed 59kr från återbetalningen.